Regional development advisors
Contact an advisor to learn about programs and opportunities in each region of Ontario.
Overview
Regional Development Advisors work with municipalities, Indigenous communities, businesses and not-for-profit organizations.
Advisors provide support in the areas of tourism, culture, heritage, sport/recreation and seniors and accessibility to:
- enhance economic development
- improve the quality of life for residents
- help communities across Ontario remain strong, vibrant and resilient
List of Regional Development Advisors
Get in touch with an advisor in your coverage area.
Name | Contact information | Advisor type | Coverage area | Bilingual |
---|---|---|---|---|
Adema, Kendra | Community | Prince Edward County, Hastings County, Northumberland County, Mohawks of the Bay of Quinte — Tyendinaga Mohawk Territory, Alderville First Nation | No | |
Barbul, Corina | Community | Ottawa West, Nepean, Kanata-Carleton, Carleton Francophone organizations in Ottawa Centre, Ottawa South | Yes | |
Bedard, Louis | Tourism | RTO 10 (Ottawa Tourism), City of Ottawa, United Counties of Prescott-Russell, United Counties of Stormont, Dundas & Glengarry | Yes | |
Bekkal, Mohamed | Community | Toronto East (east of Don Valley Parkway, north to Steeles Avenue) and Scarborough Francophone Organizations in Toronto | Yes | |
Clarke, Donna Lynn | Community | City of Kawartha Lakes, City and County of Peterborough, Haliburton County, Curve Lake First Nation, Hiawatha First Nation | No | |
Cosgrove, Kelly | Community | Durham Region, Mississauga Scugog Island First Nation | Yes | |
Crowley, Katie | Tourism | RTO 8, (Kawarthas Northumberland) City of Kawartha Lakes, Haliburton County, Hastings County, Northumberland County, Prince Edward County, the County and City of Peterborough | No | |
Girouard, Alain | Community | Kingston and the Islands including Amherst Island. United Counties of Leeds & Grenville | Yes | |
Goold, Carmen | Community | Renfrew County, Algonquins of Pikwakanagan First Nation, Bonnechere Algonquin First Nation, Algonquins of Greater Golden Lake First Nation | Yes | |
Lauzon, Louise | Community | United Counties of Prescott and Russell, United Counties of Stormont, Dundas and Glengarry, Mohawks of Akwesasne | Yes | |
Proulx, Sharon | Community | County of Lanark, and the geographic town of Mississippi Mills, Township of Addington Highlands, Kaladar. Township of Stonemills, Township of Loyalist, Town of Greater Nappanee, County of Frontenac (South, Central and North Frontenac) County of Lennox and Addington (except for Addington Highlands). | No | |
Robertson, Mia | Tourism | RTO 9, RTO 11, County of Lanark, and the geographic town of Mississippi Mills, Township of Addington Highlands, Kaladar. Township of Stonemills, Township of Loyalist, Town of Greater Napanee, County of Frontenac (South, Central and North Frontenac) County of Lennox and Addington (except for Addington Highlands). Kingston and the Islands including Amherst Island. United Counties of Leeds & Grenville. County of Renfrew | Yes | |
Sullivan, Debbie | Community | Ottawa Centre, Ottawa South | No | |
Todd, Shannon | Community | Toronto Central (east of Bathurst Street, west of the Don Valley Parkway, north to Steeles Avenue) | No | |
Toupin, Sarah | Community | Ottawa-Vanier, Orleans | Yes |
Name | Contact information | Advisor type | Coverage area | Bilingual |
---|---|---|---|---|
Andrews, Caitlin | Community | Regional Municipality of York | No | |
Baxter, Micheline | Community | Manitoulin Island to West Parry Sound; City of Greater Sudbury; West of Sudbury, up to (but not including) Elliot Lake and Manitoulin Island, including the Township of Assiginack, Aundeck Omni Kaning, Barrie Island, Township of Billings, Birch Island, Carter’s Bay, Township of Central Manitoulin, Copper Cliff, Espanola, Evansville, Gore Bay, Kagawong, Lacloche, Little Current, Lively, Manitowaning, Massey, M’Chigeeng, Meldrum Bay, Michael’s Bay, Mindemoya, Nairn Centre, Naughton, Town of Northeastern Manitoulin and the Islands, Providence Bay, Sheguiandah, Sheshegwaning, Silver Water, South Baymouth, Spanish, Spring Bay, Township of Tehkummah, Walden, Walford, Webbwood, Whitefish, Whitefish Falls, Wikwemikong, Willisville, Worthington, Zhiibaahaasing; First Nations: Atikameksheng Anishnawbeck, Aundeck Omni Kaning, M’Chigeeng, Sagamok Anishnawbek, Sheguiandah, Sheshegwaning, Whitefish River, Wikwemikong Unceded Indian Reserve, Zhiibaahaasing | No | |
Belanger, Jacqueline | Community | Districts of Nipissing and East Parry Sound including the communities of City of North Bay, West Nipissing, Mattawa, Bonfield, Calvin, Chisholm, East Ferris, Papineau-Cameron, Temagami, Callander, Powassan, South River, Sundridge, Strong, Burk’s Falls, Kearney, Loring, Port Loring and District, Perry and South Algonquin; and Nipissing First Nation and Bear Island First Nation; as well as Huntsville and Bracebridge from the Muskoka District, Township of Muskoka Lakes and Township of Lake of Bays, Temagami | Yes | |
Caland, Pam | Community | City of Thunder Bay, Outside of Thunder Bay from along Highway 11/17 east to and including Nipigon, Red Rock, Hurkett, Dorion, Shuniah and Red Rock Indian Band. All sectors from Shuniah north on Highway 527 including Gull Bay First Nation, Whitesand First Nation, Namaygoosisagagun, and Armstrong Local Services Board | No | |
D'Agostino, Tony | Community | City of Sault Ste. Marie, communities in the Eastern region of District of Algoma up to Town of Spanish including; Township of North Shore, Blind River, Bruce Mines, Hilton, Huron Shores, St. Joseph Island, Thessalon, Elliot Lake; and adjacent First Nations: Garden River, Mississauga, Sagamok, Serpent River, Thessalon, Batchawana Bay | No | |
Dodd, Christine | Tourism | RTO 7, Bruce County, Grey County, Simcoe County | No | |
Ethier, Coral | Community | City of Timmins and communities in the District of Cochrane including Attawapiskat First Nation, Cochrane, Constance Lake First Nation, Fauquier-Strickland, Fort Albany First Nation, Foleyet, Gogama, Hearst, Iroquois Falls, Kapuskasing, Kashachewan First Nation, Mattagami First Nation, Mattice-Val Côté, Moonbeam, Opasatika, Smooth Rock Falls, Taykwa Tagamou Nation, Val Rita-Harty, Constance Lake, Weenusk First Nation. | Yes | |
Gagnon, Chantale | Community | Simcoe County, Township of Georgian Bay and Town of Gravenhurst, Francophone Organizations in York Region and Durham Region, Beausoleil First Nation | Yes | |
Gauthier, Joel | Community | All Francophone Services from Manitoulin Island to West Parry Sound; City of Greater Sudbury; South, North and East of Sudbury, including Garson, Skead, Falconbridge, Hanmer, Val Therese, Val Caron, Blezard Valley, Cartier, Onaping Falls, Rayside Balfour, Azilda, Chelmsford, Capreol, Coniston, Markstay-Warren, Hagar, Estaire, Killarney, Noëlville, Alban, St-Charles, Britt, Byng Inlet and District of Parry Sound; First Nations: Dokis, Wahnapitae, Henvey Inlet, Magnetewan, Naiscountaing, Shawanaga, Wasauksing | Yes | |
Goodwin, Tracey | Community | Thunder Bay, Hwy 11 northeast of Nipigon encompassing Greenstone. Hwy 584 to Nakina. Hwy 17 west starting in Terrace Bay to Hwy 614 turn off. First Nation Communities include: Aroland First Nation, Biinjitiwaabik Zaaging Anishnaabek First Nation (Rocky Bay), Eabamatoong First Nation, Flying Post First Nation, Fort Severn First Nation, Ginoogaming First Nation, Marten Falls First Nation, Ojibways of the Pic River (Begetikong Anishnabe First Nation) (Heron Bay), Pays Plat First Nation, Animbiigo Zaagi'igan (Lake Nipigon First Nation) | No | |
Lacroix, Kim | Community | City of Thunder Bay, Thunder Bay along Hwy 11 to Atikokan, North on Hwy 17 to Upsala, North of Thunder Bay to include Lappe and Kaministiqua. First Nation Communities include: Bearskin Lake First Nation, Cat Lake First Nation, Deer Lake First Nation, Fort William First Nation, Kee-Way-Win First Nation, Lac La Croix First Nation, Muskrat Dam First Nation, North Caribou Lake First Nation (Weagamow Lake), North Spirit Lake First Nation, Poplar Hill First Nation, Sachigo Lake First Nation, Sandy Lake First Nation | No | |
Litt, Tanya | Community | City of Timmins, Moosonee and communities in the District of Timiskaming including Armstrong (Earlton), Black River-Matheson, Charlton- Dack, Cobalt, Englehart, Haileybury, Hilliard, James, Kirkland Lake, Latchford, Matachewan First Nation, Moose Cree First Nation, New Liskeard, Temiskaming Shores, Wahgoshig First Nation | Yes | |
Lofstrom, Patricia | Community | City of Sault Ste. Marie, communities in the Northern region of the District of Algoma: Chapleau, Dubreuilville, Hornepayne, Manitouwadge, Wawa, White River; adjacent First Nations (Brunswick House, Chapleau Cree, Chapleau Ojibwe, Michipicoten, Missanabie Cree, Pic Mobert First Nation), and all Francophone organizations | Yes | |
McKenzie, Sarah | Community | Portion of Kenora/Rainy River riding including the communities of: Dryden, (East to) Upsala, including Wabigoon, Ignace and English River. Dryden (West to) Vermillion Bay, including Oxdrift, Eagle River and Minnitaki. (North of) Vermillion Bay coverage area includes Perrault Falls, Ear Falls and Red Lake. (North to) Pickle Lake including Sioux Lookout. First Nation community service delivery from the Dryden office includes Eagle Lake First Nation, Kasabonika Lake First Nation, Kingfisher Lake First Nation, Kitchenuhmayboosib Inninuwug First Nation, Lac Seul First Nation, McDowell Lake First Nation, Mishkeegogamang First Nation, Neskantaga First Nation, Nibinamik First Nation, Ojibway Nation of Saugeen, Pikangikum Lake First Nation, Slate Falls First Nation, Wabauskang First Nation, Wabigoon Lake Ojibway Nation, Wapekeka First Nation, Wawakepewin First Nation, Webequie First Nation and Wunnumin First Nation | No | |
Ross, Laura | Tourism | RTO 12, District Municipality of Muskoka, Algonquin Park | No | |
Whiting, Dawn | Community | Portion of Kenora/Rainy River riding including the communities of: Kenora, Minaki, Redditt, Sioux Narrows — Nestor Falls, Fort Frances, Emo, Barwick, Stratton and Rainy River; and area First Nations of Mishkosiminiziibiing (Big Grassy), Anishinaabeg of Naongashiing (Big Island), Couchiching, Ochiichagwe Babigo’ining (Dalles), Asubpeeschoseewagong Netum Anishnabek (Grassy Narrows), Manitou Rapids (Rainy River), Northwest Angle #33, Northwest Angle #37, Naicatchewenin (Northwest Bay), Wauzhushk Onigum (Rat Portage), Ojibways of Onigaming (Sabaskong), Iskatewizaagegan (Shoal Lake #39), Iskatewizaagegan (Shoal Lake #40), Mitaanjiigamiing (Stanjikoming), Obashkaandagaang (Washagamis Bay), Wabaseemoong (Whitedog), Seine River First Nation and Naotkamegwanning (Whitefish Bay) | No |
Name | Contact information | Advisor type | Coverage area | Bilingual |
---|---|---|---|---|
Duval, Elizabeth | Community | Peel Region, Halton Region City of Hamilton | Yes | |
Erstic, Sonja | Community | Regional Municipality of Niagara, Counties of Haldimand and Norfolk, County of Brant, City of Brantford, Six Nations of the Grand River and Mississaugas of the Credit First Nation | No | |
Ethier, Derek | Community | Counties of Huron, Oxford, Perth | No | |
Hopkins, Andrea | Community | Regional Municipality of Waterloo, Wellington County, City of Guelph | Yes | |
Hutchison, Jo-Ann | Community | Counties of Elgin, Middlesex, City of London, City of St. Thomas, Chippewas of the Thames, Munsee-Delaware and Oneida First Nations | No | |
Khvashchevskaya, Irina | Community | Toronto West (west of Bathurst Street, north to Steeles Avenue) and Etobicoke | No | |
Neault, Kayla | Community | Counties of Grey, Bruce, Dufferin, Chippewas of Nawash and Saugeen First Nations | No | |
Oxley, Kate | Community | Peel Region, Halton Region | No | |
Polgrabia, Caroline | Tourism | RTO 5 & 6, City of Toronto, Regional Municipality of Durham, Regional Municipality of York, Peel Region | No | |
Samson, Paul | Tourism | RTO 2 & 4, Regional Municipality of Niagara, Regional Municipality of Waterloo, Counties of Dufferin, Wellington and Haldimand | No | |
Saraiva, Joanna | Tourism | RTO 3, City of Hamilton, City of London, City of St. Thomas, City of Stratford, Halton Region, Counties of Brant, Elgin, Huron, Middlesex, Norfolk, Oxford and Perth | No | |
Stanley, Janet | Community | Municipality of Chatham-Kent, County of Lambton | No | |
Winger, Darren | Tourism | RTO 1, Municipality of Chatham-Kent, City of Windsor, City of Sarnia, Counties of Essex, Lambton and Haldimand, Municipality of Pelee Island | No | |
Winger, Darren | Community | City of Windsor and County of Essex First nation communities in tri-county area: Moravian of the Thames First Nation, Caldwell First Nation, Aamjiwnaang First Nation, Walpole Island First Nation, Chippewas of Kettle & Stony Point | No |
Updated: February 15, 2024
Published: February 25, 2022